Buz nedir? Endüstriyel buz nasıl ticarileşmiştir?

Buz nedir? Buzun tarihsel gelişimi nasıl? Ne zaman kullanılmaya başlandı? İlk endüstriyel buz kullanımı nasıldı? Buz’un dünya sahnesine nasıl çıktı? Buz kullanımı şu an ne aşamada sorularını yanıtlamaya çalıştık. 

 

Buz Nedir?

Wikipedia’da yapılan tanıma göre “buz suyun donmuş haline verilen addır.” [1]  Oda sıcaklığında 0 °C ve altında bulunur. Saydam bir yapıya sahiptir. Doğa’da oluşan buz, toprak veya hava parçacığı gibi etkilerle bir miktar saydamlığını yitirse bile, endüstriyel olarak üretilen buzlar saydamdır. 

 

Buz kullanımı ne zaman başlamıştır?

Buz muhtemelen insanlık tarihi kadar uzun bir kullanım tarihine sahiptir. Fakat tarihte buz kullanımına dair ilk belge Akad Tabletlerinde bulunmuştur. Akadlar Fırat Nehri’nin üzerinde yer alan yüksek dağlardan kışın karı toplamışlar ve yazın içeceklerinde kullanmak için bunu buz evlerinde, soğuk odalarda depolamışlardır. [2] Aynı zamanda Ruslar ve özellikle 16. yüzyılda zengin avrupalılar tarafından kullanılmak üzere buz depolanan evler inşaa etmek gayet yaygın ve lüks göstergesiydi.  

 

Buz Nasıl Ticarileşmiştir?

1800’lerin başlarında buz kullanımı bir statü göstergesiydi ve çok pahalıydı. Boston Amerika’da doğup büyüyen Frederic Tudor [3] isimli girişimci, Karayip adalarına yaptığı bir seyahat sonrasında buz ihraç ederek bir servet kazanabileceğini farketti. Frederic Tudor ilk ihracatını 1806 yılının Ocak ayında Boston’dan yaptı. Bu girişim hikayesi ile buzun endüstrileşme serüveni başladı. Keza bu girişim Frederic Tudor’un “Buz Kralı” olarak anılmasını sağlayacak bir şöhret ve para kazanmasını sağladı. 

 

Günümüzde buz kullanımı nasıldır?

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte buz hasatı yöntemleri geride kalmış ve üretim modeli değişmiştir. Artık buz hayatımızın içinde yaygın olarak bulunur ve kullanılır. Bugün evimizdeki buzdolabında, çay kahve içtiğimiz bir restorantta veya balık satılan bir tehgahta kullanımı gayet yaygındır. Dünyada, özellikle kutuplarda yoğun olarak bulunur. Hatta buz o kadar yaygındır ki, yıldızlararası buz olarak uzayda bile bulunur. 

 

Bonus: Mayso buz makineleri

25+ yıllık deneyimle endüstriyel

cialis uk

, sanayi tipi kullanım ve ihtiyaçlar için buz makinesi üretiyoruz. İsterseniz hemen buraya tıklayıp, ürettiğimiz buz makinelerimizi inceleyebilirsiniz. Merak ettiğiniz bütün sorular hakkında sizi yanıt vermekten mutluluk duyarız. Lütfen bize ulaşın.

 

 


1- https://tr.wikipedia.org/wiki/Buz
2- https://en.wikipedia.org/wiki/Ice_trade#Pre-19th_century_methods
3- https://en.wikipedia.org/wiki/Frederic_Tudor

Bunlarda dikkatinizi çekebilir!
Endüstriyel balıkçılar için yaprak buz makinesi ve modelleri

Endüstriyel balıkçılar için yaprak buz makinesi ve modelleri en önemli süreci uzatır. Balıkların yakalanmasıyla topta...

Devam Et...
Endüstriyel Yaprak Buz Makinası ve Modelleri

Yaprak Buz bugün Türkiye’de ve dünyada soğutma amaçlı olarak pek çok endüstri oyuncusu tarafından kullanılmakta...

Devam Et...
Hamur nedir? Hamur neden yaprak buz ve soğuk suyla hazırlanır
Hamur neden yaprak buz ve soğuk suyla hazırlanır?

Her gün ekmekler, simitler, poğaçalar ve daha birçok ürün için hamur hazırlıyoruz. Hamur kararken neden soğuk su ve y...

Devam Et...
Konuşma başlat
Merhaba;
Size nasıl yardımcı olabilirim?