Hamur nedir? Hamur neden yaprak buz ve soğuk suyla hazırlanır

Hamur neden yaprak buz ve soğuk suyla hazırlanır?

Her gün ekmekler, simitler, poğaçalar ve daha birçok ürün için hamur hazırlıyoruz. Hamur kararken neden soğuk su ve yaprak buz kullanıyoruz? Profesyoneller, ünlü şefler ve fırınlar, neden hamuru yaprak buz ve soğuk suyla karıyor? Bu soruların cevabını merak ediyorsan, bu yazı tam sana göre.

 

Hamur Nedir?

Öncelikle basit bir bilgi ile başlayalım. Vikipedia‘da yer alan tanıma göre hamur: tahıl ve ya baklagillerden üretilen, yoğrulabilir, elastik bir besin maddesidir. Tipik olarak un, su ve istediğimiz bazı sıvıları karıştırarak yapılır. Bazı ürünler için maya veya başka kabartma tozları, çeşitli yağlar ve bileşenler de kullanılabilir.

 

Hamur kelimesinin kökeni nedir?

Türk Dil Kurumu’na göre hamur “Unun su veya başka sıvılarla yoğrulmuş durumu.” olarak tanımlanmaktadır. Hamur kelimesi Türkçe’ye Arapça’dan geçmiştir. Arapça kökeni ḫamīr ‘dır.

 

Hamur kararken neden buz ve soğuk su kullanıyoruz?

Un, su, maya gibi bileşenlerin karıştırılması ile hamur üretiyoruz. Bu işlem sırasında, karıştırma aparatlardan veya bizim yoğurma hareketlerimizden dolayı hamur ısınır. Oysaki hamurun fazla ısınmaması gerekir. Hamur fazla ısınırsa mayalanma süreci hızlanır. Hamur fazlasıyla kabarır ve açılırken yırtılma riski artar. İster evde isterseniz büyük bir fırında hamur üretin

buy cheap kamagra online

, hamuru soğuk tutmanız gerekir. Hamuru kararken içine buz ve soğuk su ekleyerek hamurun soğuk kalmasına yardımcı oluruz. Böylece mayalanmanın da kademeli olarak gerçekleşmesini sağlarız. Fırınladığımız ürünler ise daha iyi bir tat ve görüntüye kavuşur.

 

Hamur için neden yaprak buz ve soğuk su kullanılır?

Hamur için kullanılan su’yun temiz ve soğuk olması yeterlidir. En uygun buz tipi ise yaprak buz’dur. Soğuk su hamurlaşma sürecinde yardımcı olur, buz ise bu sürecin en verimli şekilde tamamlanmasını sağlar. Özellikle yaprak buz hamur karıştırma aletiyle bir uyum sergiler. Hamur malzemelerinin en iyi şekilde karışmasına yardımcı olur. Pul yapısıyla hamura mükemmel bir şekilde entegre olur ve soğuk kalmasını sağlar. Yaprak buz kullanılmış hamurlarda mayalanma kademeli olarak gerçekleştir. İstenmeyen tatlar ortaya çıkmaz. Dinlenme sonrasında hamur kolay işlenir ve ürettiğiniz hamur işleri fırından çıkınca mükemmel bir görüntüye sahip olur. Aşağıdaki görselde sadece soğuk su kullanılarak hazırlanmış hamur ile, hem soğuk su hem de yaprak buz kullanılarak hazırlanmış hamurun farklarını görebilirsiniz.

 

yaprak buzla karılan hamur farkı

 

Yaprak buz makineleri genelde endüstriyel olarak üretilmektedir. Eğer kendi tüketiminiz için evde hamur karıyorsanız, buzu elle kırarak veya buz kırıcıdan geçirerek, pul görüntüsüne sahip buzlar elde edebilir, bunları soğuk suyunuzla birlikte hamur kararken kullanabilirsiniz.

Eğer endüstriyel üretim yapıyorsanız veya fırınınız varsa, bunu otomatikleştirmelisiniz. Hamur karıştırma makinenize entegre bir yaprak buz makinesi ve soğuk su makinesi alıp, hamur üretimi gerçekleştirebilirsiniz. Böylece müşterileriniz için en kaliteli ürünleri ortaya çıkarıp ve ticari başarılarınızı arttırırsınız.

 

Fırınlar için yaprak buz makine ve modelleri nelerdir?

Bu üretim kapasitenize göre değişmektedir. Mayso olarak 25+ yıllık deneyimle fırınlar için yaprak buz makinesi üretiyoruz. Pek çok yerli ve yabancı marka için çözümler ürettik. İsterseniz buraya tıklayarak referanslarımızı inceleyebilirsiniz. Ürünlerimiz günlük 0.5 Ton ile 30 Ton arasında yaprak buz üretim kapasitesine sahiptir. Daha detaylı bilgi almak isterseniz, buraya tıklayarak fırınlar için yaprak buz makinesi ve modellerini inceleyebilirsiniz. Dilerseniz hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bunlarda dikkatinizi çekebilir!
firinlar-icin-su-sogutma-makinesi
Fırınlar için su soğutma makinesi

Pastaneler, fırınlar ve ekmekçiler için lezzetli olduğu kadar güzel görünen ürünler ortaya çıkarmak en büyük istekler...

Devam Et...
Ekmek fırınları için sanayi tipi yaprak buz makinası

Bugün mayalı herhangi bir ürün için hamur yapmak istiyorsanız, bunun için internete girip en azından profesyonel bir ...

Devam Et...
Endüstriyel Yaprak Buz Makinası ve Modelleri

Yaprak Buz bugün Türkiye’de ve dünyada soğutma amaçlı olarak pek çok endüstri oyuncusu tarafından kullanılmakta...

Devam Et...
Konuşma başlat
Merhaba;
Size nasıl yardımcı olabilirim?